Biologické znečistenie fasády
Vedeli ste, že až 90 % nečistôt na fasáde je biologického charakteru a iba 10 % tvoria mechanické nečistoty ako je prach a piesok?
Machy
Machové nečistoty sa držia na povrchu a pre život potrebujú slnko a vlhkosť. Málokedy dokážu poškodiť fasádnu omietku a preto ich považujeme skôr za vizuálny ako funkčný problém. Kvalitným čistením a impregnáciou dokážeme zabrániť ich usádzaniu a rozširovaniu sa.
Riasy
Sú podobným typom znečistenia ako machy. Na rozdiel od machov im k prežitiu stačí vlhkosť, nepotrebujú slnečné žiarenie. Preto ich často nachádzame aj na tmavých miestach a zákutiach. Podobne ako machy nespôsobujú poškodenie fasády, ide skôr o vytvorenie povrchu, na ktoý sa usádza prach a špina z povetria.
Plesne
Plesniam stačí na prežitie vzduch. Ich najväčšou záludnosťou je, že dokážu prejsť cez omietku a usadiť sa v samotnom zateplení - či už je to polystyrén, vata alebo iné typy izolácie. Následne uvoľňuje mikrospóry, ktoré prechádzajú až do samotného muriva a vnútra stavby. Plesne ako také sú nositeľom mnohých ochorení a alergií a určite ich nechcete mať za spolubývajúcich. Poškodenia fasády spôsobené plesňami sú mnohokrát nevratné a riešením je iba výmena celého izolačného plášťa.
Plesne uvoľňujú cez výtrusnice do priameho okolia škodlivé spóry, ktoré každý deň škodia Vám a Vašim najbližším.
Výskyt plesni v prostredí domova nepriaznivo podporuje zníženiu kvality zdravia a vzniku rôznych druhov alergii, hlavne v rannom, ale aj pokročilom veku.